III Paderewski Festival

17 marca 2024

Śladów Ignacego Jana Paderewskiego jest w Wielkopolsce wystarczająco wiele, by podążać nimi w ramach kolejnego festiwalu jego imienia. Listopadowy czas też temu sprzyja: urodziny Wirtuoza (6 lub 18 listopada) i Święto Niepodległości (11 listopada). 

 

Idea festiwalu, odbywającego zrodziła się w 2018 roku podczas finałowych pokazów konkursu na musical o Paderewskim w Nowym Orleanie, Los Angeles, Albuquerque i Nowym Jorku. Zorganizowanie tego konkursu przez Instytut Adama Mickiewicza w kolebce musicalu było owocnym projektem, a udział w nim odświeżył spojrzenie na postać Paderewskiego. Rok później zorganizowano pierwszy festiwal z pamiętnym pokazem opery kameralnej z Los Angeles „Three Paderewskis” w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, czy koncert z fragmentami innych finałowych spektakli. Powstał również teledysk „Paddymania” z gościnnym udziałem Sifiso Mazibuko, odtwórcy roli Aarona Burra w londyńskiej inscenizacji musicalu „Hamilton”. Premiera „polskiego Hamiltona” - musicalu Virtuoso, który zwyciężył w konkursie w USA - odbyła się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w 2020 roku. Zostanie on znów pokazany w ramach III Festiwalu Paderewskiego w 2024. 

 

W założeniach programowych Festiwal jest poświęcony muzyce polskiej (występują tu laureaci Konkursu Muzyki Polskiej Rzeszowie czy konkursów Paderewskiego). Program wszystkich koncertów oparty jest niemal wyłącznie o repertuar muzyki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem utworów mniej znanych czy rzadziej wykonywanych. Wydarzenie upamiętnienia też związek postaci I.J.Paderewskiego z Poznaniem i Wielkopolską. Skierowane do różnych grup wiekowych i dzięki swojej różnorodności cieszą się zainteresowaniem zarówno młodzieży szkolnej jak i osób starszych. Dlatego Stowarzyszenie zawarło porozumienie o współpracy z Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Oprócz koncertów muzyki klasycznej w ramach festiwalu odbywać będą się również spektakle, Salon Poezji z tekstami i muzyką Paderewskiego, wykłady o Paderewskim, spacer śladami Paderewskiego w Poznaniu oraz rozmowy i spotkania z artystami, czy Inauguracja pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Na festiwalu odbędzie się premiera drugiego w Polsce, ale pierwszego, przygotowanego w pieczołowity i stylowy sposób nagrania wszystkich Pieśni Paderewskiego przez Marzenę Michałowską - sopran i Małgorzatę Sajnę-Mataczyńską we współpracy z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 

Miejsce realizacji zadania 

Województwo Wielkopolskie, m.in. takie miejscowości jak Komorniki, Rokietnica, Jankowice, Kórnik i Poznań, m.in. Bazar Poznański, Aula Lubrańskiego UAM, sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Gniezno, Środa Wielkopolska

 

Program Festiwalu ukaże się niebawem. 

 

Tegoroczny Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN w programie Muzyka oraz ze środków Miasta Poznania. 

BONA FIDE. Stowarzyszenie Wielkopolan 

ul. gen. T. Kutrzeby 14/4 61-719 Poznań

SANTANDER BANK POLSKA S.A.

42 1090 1447 0000 0001 0456 4036

WESPRZYJ NAS

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.