II Paderewski Festiwal

9-13.11.2023

Po czterech latach powraca Paderewski Festiwal - wielkie święto upamiętniające Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z największych działaczy niepodległościowych, światowej sławy pianisty, kompozytora, człowieka, który rozpalił serca poznaniaków do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego.

 

Festiwal odbywa się w miejscach związanych z życiem i twórczością Paderewskiego, takich jak Sala Biała Urzędu Miasta, Pałac Działyńskich czy Hotel Bazar przy ul. Paderewskiego oraz w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a także w Ośrodku Kultury w Komornikach, w Zamku w Kórniku, w Pałacu w Jankowicach, a także w miejscach związanych z pamięcią o Paderewskim.

 

W ramach festiwalu zaplanowane zostały koncerty i wykłady przybliżające biografię Paderewskiego i jego twórczość. Głównym celem festiwalu jest promowanie muzyki klasycznej, a zwłaszcza dorobku kompozytorskiego Paderewskiego. Podczas festiwalu można wysłuchać wybitnych wykonawców interpretujących jego utwory, zarówno jako soliści, jak i w ramach kameralnych zespołów. Repertuar festiwalowy obejmuje nie tylko kompozycje Paderewskiego, ale także dzieła innych wielkich mistrzów muzyki klasycznej.

 

Festiwal Paderewskiego to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także okazja do uczczenia i upamiętnienia jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej kultury. To również możliwość dla miłośników muzyki klasycznej, aby delektować się doskonałymi wykonaniami i podziwiać dziedzictwo Paderewskiego, które wciąż pozostaje źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

 

Wydarzenia będą odbywały się od 9 do 13 listopada na terenie całego powiatu poznańskiego, a także za granicą – w Szwajcarii i Niemczech.

II Paderewski Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Wielkopolan BONA FIDE i odbywa się pod patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

9 listopada | czwartek

 • 18:30 – Wykład i koncert inauguracyjny Festiwalu pod patronatem Starosty Poznańskiego – Bazar Poznański

   

  Wydarzenie rozpocznie wykład prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim. Następnie odbędzie się koncert w wykonaniu Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian), Olgi Winkowskiej (skrzypce), Kingi Tarnowskiej-Waleńskiej (altówka) i Anny Szmatoły (wiolonczela).

   

  Adres: Poznań, ul, Paderewskiego 7

  Wstęp: bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (Poznań, ul. Ratajczaka 44) 

10 listopada | piątek

 • 9:30 – Dzień Patrona VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (Paderka) 

   

  Dzień Patrona zostanie uczczony uroczystym apelem oraz odsłonięciem nowej tablicy pamiątkowej na cześć Ignacego Jana Paderewskiego.

   

  Adres: Poznań, pl. Kolegiacki

  Wstęp: wolny

   

 • 18:00 – Tryptyk polski - recital Marka Brachy – Pałac Jankowice 

   

  Marek Bracha podczas koncertu fortepianowego zagra m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina czy Aleksandra Tansmana.

   

  Adres: Jankowice, ul. Ogrodowa 2

  Wstęp:  bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (Poznań, ul. Ratajczaka 44) 

   

 • 18:00 – Śpiewanki Wielkopolskie – Dwór w Skrzynkach 

       

       Koncert w wykonaniu Katarzyny Tapek (wokal), Łukasza Kocura (wokal) oraz Michała Łaszewicza (fortepian) połączony jest z Biesiadą Patriotyczno-Myśliwską u Starosty Poznańskiego.

 

       Adres: Skrzynki, pl. Parkowy 1

       Wstęp: wolny

11 listopada | sobota

BILETY

BILETY

 • 12:30 – Polskie tria fortepianowe – Pałac Działyńskich, Sala Czerwona 

   

  Koncert wykona Apeiron Trio w składzie Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce), Jan Czaja (wiolonczela). W programie znalazły się m.in. utwory takich artystów jak Antoni Stolpe, Henryk Melcer-Szczawiński czy Ludomir Różycki.  

   

  Adres: Poznań, Stary Rynek 78/79

   

   

   

 • 15:00 – Spektakl Virtuoso – Teatr Muzyczny w Poznaniu 

   

  W Teatrze w ramach festiwalu będzie można zobaczyć musical o Ignacym Janie Paderewskim w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Spektakl pokazuje Paderewskiego jako polityka, pianistę, kompozytora, ale też bożyszcze kobiet i showmana nazywanego Elvisem swoich czasów. 

   

  Adres: Poznań, ul. Niezłomnych 1E

   

   

   

 • 17:00 – Wręczenie nagród Rokietnickiej Wierzby, recital Antoniny Marii Waliszewskiej oraz występ Michała Grudzińskiego i uczniów szkoły – Aula Szkoły Podstawowej w Rokietnicy 

   

  Podczas wydarzenia wystąpią laureatka III Ogólnopolskiego Konkursu Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i atchitektury Antonina Maria Waliszewska (fortepian), aktor Teatru Nowego w Poznaniu Michał Grudziński oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy. W programie znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina. 

   

  Adres: Rokietnica, ul. Trakt Napoleoński 16

  Wstęp: bezpłatny; obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (do 7 listopada). E-mail: sekretariat@rokietnica.pl,  tel.: 61 89 60 634

   

 • 19:00 – Komornicki Nokturn – recital Marka Brachy – Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach 

   

  Podczas koncertu fortepianowego Marek Bracha wykona na fortepianie utwory m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Aleksandra Tansmana. 

   

  Adres: Komorniki, ul. Kościelna 37

  Wstęp:  bezpłatny; obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (do 6 listopada). E-mail: biuro@gokkomorniki.pl, tel.: 61 810 74 49.

12 listopada | niedziela

BILETY

BILETY

 • 9:30 – Spacer po Poznaniu śladami Paderewskiego

   

  Adres: rozpoczęcie na pl. Wolności przy budynku Arkadii, koniec przy Teatrze Muzycznym w Poznaniu 

  Wstęp: wolny

   

 • 11:00 – Salon Poezji – Teatr Muzyczny w Poznaniu 

   

  Podczas Salonu Poezji poświęconego twórczości Ignacego Jana Paderewskiego gościem będzie aktor teatralny i filmowy Aleksander Machalica. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Jakub Czerski (fortepian).

   

  Adres: Poznań, ul. Niezłomnych 1E

   

   

   

 • 12:30 – Koncert rektorski: Polskie sonaty skrzypcowe – Aula Lubrańskiego UAM 

   

  ARIES DUO w składzie Jakub Staszel (skrzypce) i Yang Xu-Czaja (fortepian) wykona utwory Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

   

  Adres: Poznań, ul. Wieniawskiego 1

  Wstęp:  bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (Poznań, ul. Ratajczaka 44) 

   

 • 13:15 – Koncert Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego – Kościół Św. Wojciecha 

   

  Adres: Poznań, Wzgórze Św. Wojciecha 1

  Wstęp:  wolny

   

 • 15:00 – Spektakl Virtuoso – Teatr Muzyczny w Poznaniu 

   

  W Teatrze w ramach festiwalu będzie można zobaczyć musical o Ignacym Janie Paderewskim w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Spektakl pokazuje Paderewskiego jako polityka, pianistę, kompozytora, ale też bożyszcze kobiet i showmana nazywanego Elvisem swoich czasów. 

   

  Adres: Poznań, ul. Niezłomnych 1E

   

   

   

 • 17:00 – Noce Księżycowe z Paderewskim – St Gallen, Szwajcaria

   

  Recital fortepianowy Pawła Kowalskiego z utworami Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. 

   

  Wstęp: tylko z zaproszeniem

   

 • 19:00 – Wieczór pieśni polskiej – Bazylika Św. Jana Misji Polskiej w Berlinie

   

  Podczas koncertu w wykonaniu Marzeny Michałowskiej (sopran) i Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian) zostaną wykonane utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza i Grażyny Bacewicz. 

   

  Wstęp: tylko z zaproszeniem

   

 • 20:00 – Wieczornica – Zamek w Kórniku

   

  Aktor filmowy i teatralny Aleksander Machalica przeczyta teksty Ignacego Jana Paderewskiego, a oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Jakub Czerski (fortepian).

   

  Adres: Kórnik, ul. Zamkowa 5

  Wstęp: bezpłatny; obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (do 8 listopada). E-mail: sekretariat.zamek@bk.pan.pl, tel.:531 998 263 

13 listopada | poniedziałek

 • 18:00 – Koncert prezydencki: Z polonezem przez wieki  – Urząd Miasta Poznania, Sala Biała 

 

      Recital fortepianowy Macieja Pabicha, podczas którego będzie  można usłyszeć m.in. utwory         Stanisława Moniuszki, Józefa Elsnera i Karola Kurpińskiego. 

 

      Adres: Poznań, pl. Kolegiacki 17

      Wstęp:  bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (Poznań, ul. Ratajczaka 44)

Wydarzenia towarzyszące 

 • Wystawa O Ignacym Janie Paderewskim – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

 • 18 listopada – Pociąg kulturalny Poznań-Berlin (we współpracy z POT i Instytutem Polskim w Berlinie)

Organizator: Bona Fide. Stowarzyszenie Wielkopolan, ul. Kutrzeby 14/4 Poznań    

Dyrektor artystyczna:  dr hab. Małgorzata Sajna-Mataczyńska   

Koordynator:  Maria Porzucek, maria.porzucek@gmail.com  

BONA FIDE. Stowarzyszenie Wielkopolan 

ul. gen. T. Kutrzeby 14/4 61-719 Poznań

SANTANDER BANK POLSKA S.A.

42 1090 1447 0000 0001 0456 4036

WESPRZYJ NAS

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.