10 listopada | niedziela

 

  • 19:00 | Recital Chopinowski – Hyuk Lee (fortepian) (wydarzenie towarzyszące)

    Koncert z okazji 100-lecia nadania doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Poznańskiego Ignacemu Janowi Paderewskiemu w roku 1924.

    Miejsce: Aula Uniwersytecka UAM – ul. Wieniawskiego 1, Poznań

     

KUP BILET


Program koncertu: 

I.J. Paderewski – Melodia Ges-dur op.16 nr 2
I. J. Paderewski – Menuet G- dur op.14 nr 1
Fr. Chopin – Ballada As- dur op.47
Fr. Chopin – Walc As-dur op.34 nr 1`
Fr. Chopin – Sonata b-moll op.35
Przerwa

Fr. Chopin – Polonez-Fantazja As-dur op.61
Fr. Chopin – Polonez  fis-moll op.44
Fr. Chopin – 4 Mazurki op.41
Fr. Chopin – Scherzo b-moll op.31

 

HYUK LEE

Urodził się w Seulu w 2000 roku i zaczął grać na fortepianie i skrzypcach jednocześnie w wieku trzech lat. Zadebiutował w orkiestrze w wieku dziewięciu lat, wykonując Koncert fortepianowy F-dur K.413 Mozarta z Mirabell Chamber Orchestra w Pałacu Mirabell w Salzburgu. Od tego czasu Hyuk regularnie występuje z orkiestrami na całym świecie w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Théâtre du Châtelet, Filharmonia Narodowa, Rudolfinum, Sala Smetany, Wielka Sala Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, Tokyo Kioi Hall i inne.
Po zdobyciu Pierwszej Grand Prix na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Long-Thibaud w 2022 roku w Paryżu dzięki swojej znakomitej interpretacji Koncertu fortepianowego nr 2 Prokofiewa, Hyuk Lee odcisnął silne piętno na świecie muzyki klasycznej jako muzyk solowy, artysta o bogatym repertuarze koncertowym, częsty współpracownik kameralny. W sezonie 2023-2024 Hyuk Lee wykonał szeroki repertuar z wieloma orkiestrami. Najważniejsze wydarzenia to trasa koncertowa po Japonii z NHK Symphony Orchestra (Koncert fortepianowy op. 16 Griega), Orchestre de l’Opéra Royal de Versailles (Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena), Baden-Baden Philharmonic Orchestra (Koncert fortepianowy nr 5 Saint-Saënsa), Katowicka Orkiestra Filharmoniczna (Koncert fortepianowy nr 4 Beethovena). W Korei występował z KBS Symphony Orchestra i Korean National Symphony Orchestra. Występował również na prestiżowych festiwalach, takich jak Le Concert de Paris w Dniu Bastylii, odbywający się pod kultową Wieżą Eiffla z udziałem 300 000 widzów, Festival de Radio France w Montpellier, Duszniki-Zdrój Chopin Festival, Nohant Chopin Festival, Le Touquet Les Piano Foiles, Gstaad New Year Festival, Festival Les Nuits du Piano d’Erbalunga, Gdańska Jesień Pianistyczna, Łazienki Open-Air Chopin concert, koncert sylwestrowy w Seoul Arts Center. W ramach paryskich Igrzysk Olimpijskich Kulturalnych poprzedzających Igrzyska Olimpijskie 2024, Hyuk dał specjalny recital z programem wyłącznie chopinowskim w Palais Royal, który został nagrany przez francuską telewizję i transmitowany w całej Europie.
Tego samego dnia wykonał Koncert fortepianowy nr 1 Chopina z Orchestre de la Garde républicaine w katedrze Les Invalides w Paryżu. W sezonie 2024-2025 Hyuk Lee zadebiutuje w prestiżowych miejscach na całym świecie, w tym w Teatro Colón, Théâtre des Champs-Elysées, Rudolfinum, Teatrze Wielkim Operze Narodowej z kilkoma renomowanymi orkiestrami, takimi jak Buenos-Aires Philharmonic Orchestra, Prague Philharmonie, Sinfonia Varsovia, Amadeus Chamber Orchestra of Polish Radio. Ponownie spotka się również z L'Orchestre de la Garde républicaine, Orchestre de l’Opéra Royal de Versailles i innymi. Hyuk, pasjonat kameralistyki, regularnie występuje w recitalach fortepianowych ze swoim bratem, Hyo Lee. W sezonie 2023-2024 bracia Lee zagrali recitale w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i Salle Cortot w Paryżu i innych. Ich program recitalu, w którym znalazły się dzieła Astora Piazzolli, Dariusa Milhauda, ​​George’a Gershwina, Camille’a SaintSaënsa i Nikołaja Kapustina, spotkał się z wielkim uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków.
Z okazji 200. rocznicy kultowej IX Symfonii Beethovena bracia Lee wyruszą w trasę po Polsce z programem, który obejmuje transkrypcję IX Symfonii Beethovena na dwa fortepiany autorstwa Liszta, La Valse Ravela (przepisaną na dwa fortepiany przez kompozytora) oraz Six Caribbean Pieces na dwa fortepiany Arthura Benjamina. Hyuk studiował w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie pod okiem profesora Władimira Owczinnikowa, a później uzyskał dyplom artysty w École Normale de Musique de Paris, kończąc ją prestiżową nagrodą Prix Cortot jako najlepszy pianista roku. Podczas studiów zdobył liczne medale na prestiżowych konkursach pianistycznych na świecie. W tym I nagroda w Konkursie Paderewskiego (Bydgoszcz, Polska) w 2016 r., tworząc historię jako najmłodszy uczestnik, który wygrał, III nagroda w Konkursie Hamamatsu w 2018 r. (Hamamatsu, Japonia), finalista Konkursu Chopinowskiego w Warszawie 2021 r. i I nagroda w Konkursie Long-Thibaud w Paryżu 2022 r. Poza oddaniem się grze na fortepianie, Hyuk Lee pasjonuje się również skrzypcami i szachami. Kontynuuje naukę gry na skrzypcach, a gdy nie występuje, bierze udział w międzynarodowych turniejach szachowych, posiadając międzynarodowy ranking FIDE.

BONA FIDE. Stowarzyszenie Wielkopolan 

ul. gen. T. Kutrzeby 14/4 61-719 Poznań

SANTANDER BANK POLSKA S.A.

42 1090 1447 0000 0001 0456 4036

WESPRZYJ NAS

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.