home  Strona główna  |  send  Poleć znajomemu
 
   
 
Aktualności
 
2012-10-15
Festiwal Polska Akademia Gitary 2012 - relacja

Festiwal Polska Akademia Gitary to projekt, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Tego lata odbyła się kolejna, piąta już edycja Festiwalu. Od 17 sierpnia do 2 września miłośnicy muzyki gitarowej mieli okazję zobaczyć i usłyszeć największe międzynarodowe gwiazdy gitary podczas niemal 70 koncertów oraz wydarzeń towarzyszących, odbywających się w 34 miejscowościach w Wielkopolsce. Założeniem Festiwalu, oprócz organizacji znaczących imprez w dużych ośrodkach, jest dotarcie z najlepszą ofertą kulturalną do różnych zakątków regionu, podkreślając wyjątkowe piękno małych miejscowości, znajdujących się w nich kościółków czy pałaców. Ważniejszymi ośrodkami na festiwalowej mapie były: Poznań, Gniezno oraz Jarocin. To właśnie w Jarocinie po raz kolejny zorganizowano Kurs Mistrzowski, podczas którego młodzi adepci gitary klasycznej szlifowali swoje umiejętności, pod czujnym okiem mistrzów-nauczycieli. Najważniejszym gościem tegorocznych warsztatów był Pepe Romero. Nowością w programie Festiwalu był cykl filmowy W roli głównej: Gitara. Na ekranach kin w Jarocinie, Wągrowcu oraz Poznaniu widzowie mogli obejrzeć cztery filmy, w których prym wiedzie gitara. Inicjatorzy Festiwalu nie zapomnieli również o najmłodszych i najstarszych słuchaczach. Specjalnie dla maluchów zorganizowano koncerty i pikniki dla dzieci, a z okazji Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych koncert „Błękitna Rapsodia”, czy gitarowy piknik międzypokoleniowy.

Niewątpliwie, jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu był koncert Bryana Adamsa, który odbył się 26 lipca w Poznaniu. Występ kanadyjskiej gwiazdy został zorganizowany przy współpracy z agencją Prestige MJM, Miastem Poznań oraz Radiem Złote Przeboje. Podczas ponad dwugodzinnego koncertu, Adams swoimi przebojami rozgrzał serca ponad siedmiu tysięcy widzów, zgromadzonych w hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jednym z hitów, jakie mieliśmy okazję usłyszeć na koncercie był utwór „Summer of 69”. Ten przebój stał się motywem przewodnim Happeningu Gitarowego, który co roku gromadzi na poznańskim Starym Rynku rzeszę miłośników i adeptów gitary. Niezapomniany występ kanadyjskiego piosenkarza stanowił jedyny w swoim rodzaju wstęp do piątej edycji Festiwalu.

Uroczysta Inauguracja Festiwalu odbyła się 17 sierpnia 2012 roku w Archikatedrze Gnieźnieńskiej. Tego wieczoru wystąpiło czterech znakomitych solistów: Chinka Xuefei Yang, Łukasz Kuropaczewski, Kubańczyk Marco Tamayo oraz Hiszpanka Anabel Montesinos, którym towarzyszyła Orkiestra Kameralna AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Dla zgromadzonej w Katedrze publiczności muzycy zagrali utwory Vivaldiego, Bacha, Tansmana i Rodrigo. Dzień później, 18 sierpnia, tego samego koncertu mieli okazję wysłuchać mieszkańcy Poznania, którzy licznie przybyli do Auli Uniwersyteckiej, na wyjątkową Noc Gitarową.

Kolejnym istotnym koncertem był występ Los Angeles Guitar Quartet. John Dearman, William Kanengiser, Scott Tennant i Matthew Greif to absolutni mistrzowie gitary klasycznej. Brzmieniem swoich instrumentów muzycy zachwycili poznańską publiczność. W programie koncertu w Auli UAM, zagrali przeboje muzyki klasycznej w autorskiej aranżacji na kwartet gitarowy. Poprowadzili też warsztaty w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Gwiazdą, która w tym roku zaszczyciła swoją obecnością Festiwal, był hiszpański wirtuoz gitary klasycznej, Pepe Romero. Recital tego wyjątkowego artysty miał miejsce 24 sierpnia w Poznaniu. Renoma, jaką cieszy się jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych na świecie sprawiła, że tego wieczoru Aula UAM wypełniła się ponad 800. słuchaczami spragnionymi muzycznych uniesień. Maestro zachwycił brzmieniem oraz faktem, że nie zgodził się na nagłośnienie instrumentu.

W programie Festiwalu nie zabrakło również miejsca dla muzyki flamenco. Miłośników gorących rytmów zaczarował m. in. hiszpański gitarzysta Carlos Piñana. Towarzyszyli mu tancerze flamenco. Nie zabrakło emocji i estetycznych doznań.

Wspomniany już Happening Gitarowy na poznańskim Starym Rynku rozpoczął kolejny dzień Festiwalu. 26 sierpnia w samo południe, ponad dwustu gitarzystów zagrało wspólnie wielki przebój Bryana Adamsa – „Summer of 69”. Happening poprowadzili Robert Horna, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli. Gitarzyści wykonali także utwór „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy, celem przypomnienia ubiegłorocznej edycji. Partie wokalne wykonała Monika Kręt, znana z programu „Bitwa na Głosy”. Wśród zarejestrowanych uczestników Happeningu wylosowano nazwiska szczęśliwców, którzy otrzymali wyjątkowe nagrody: gitarę Admira Virtuoso ufundowaną przez Rektora UAM w Poznaniu i losowaną wśród tegorocznych maturzystów, którzy zarejestrowali się na studia; gitarę Epiphone Dove ufundowaną przez firmę Lauda Audio, ze specjalną dedykacją Keitha Scotta – gitarzysty Bryana Adamsa; a także kostkę do gry sygnowaną nazwiskiem tego artysty, którą grał na koncercie w Poznaniu.

Jeszcze tego samego wieczoru w Poznaniu wystąpiła grupa The Colors. Marek Raduli, Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli i Przemysław Kuczyński, którzy zabrali zgromadzoną na Dziedzińcu Masztalarni CK Zamek publiczność, w niezwykłą muzyczną podróż po świecie orientalnych i egzotycznych dźwięków. Panowie z The Colors udowodnili, że na scenie nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Podsumowaniem tej muzycznej uczty były koncerty Łukasza Kuropaczewskiego i Royal String Quartet, którzy gościli w Koninie, Turku i w pięknej synagodze w Ostrowie Wielkopolskim, a także premierowy koncert „W hołdzie Whitney Houston” w Auli UAM w Poznaniu, której repertuar wykonali: Kuba Badach, Mietek Szcześniak, Kasia Wilk i Hania Stach w towarzystwie orkiestry l’Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka i zespołu kierowanego przez Jacka Piskorza.Repliki zegarków

Polska Akademia Gitary z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dla wielu miłośników gitary (nie tylko klasycznej) Festiwal stał się już obowiązkowym punktem w ich muzycznym kalendarzu, w którym już dziś można zarezerwować sobie termin 18 sierpnia 2013 roku, by nie przegapić koncertu przyszłorocznej edycji Festiwalu, na którym wystąpi gwiazda gitary klasycznej –Manuel Barrueco.
   
 
 
 
 
 
replicas relojes replika órák replica rolex orologi replica rolex replica